dogi by themepul

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów
u kotów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, OA) to przewlekła choroba, prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki stawowej i wystąpienia bólu. W istocie więc do pogorszenia jakości życia zwierzęcia. Często pozostaje nierozpoznana, dowiedz się więc, czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów, jak powstaje i rozwija się u tych zwierząt. Im szybciej zauważysz jej objawy, tym dłuższym zdrowiem będzie się cieszyć twój pupil.

Nie należy mylić objawów OA z lenistwem, złośliwością ani starzeniem się zwierząt. Jeżeli koty zaczynają załatwiać potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, jest to sygnałem, że dzieje się coś złego, i powinno zwrócić uwagę właściciela.

U jakich kotów rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów?

U jakich kotów rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów?

Mitem jest, że choroba ta rozwija się jedynie u starszych kotów. Zapadają na nią bowiem zwierzęta w różnym wieku, także młode osobniki różnych ras. Ważny czynnik wystąpienia osteoarthritis u kotów to z kolei nadwaga. U otyłych kotów częściej pojawia się to schorzenie niż u kotów z prawidłową wagą ciała.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Przyczyną są nieprawidłowości w stawie, związane z jego uszkodzeniem. Pojawiają się stan zapalny stawu oraz ograniczony zakres ruchu w stawie. Następstwem stanu zapalnego są z kolei ból i obrzęk. A więc objawy, których nie można lekceważyć.

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Ból powoduje zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Wiążą się one z mniejszą sprawnością i niechęcią do aktywności wywołaną bólem.

Zwierzę staje się:

– apatyczne

– mniej chętne do zabawy

– wykazuje również zachowania, które z początku mogą nie być kojarzone z chorobą. Kot może bowiem zacząć załatwiać potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. A więc są to działania, które mogą być raczej kojarzone z lenistwem, złośliwością czy starzeniem się zwierzęcia niż pogorszeniem stanu zdrowia.

Wystąpienie któregokolwiek, choćby nawet tylko jednego z objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów powinno zaalarmować właściciela i skłonić do wizyty u lekarza weterynarza. Im wcześniej bowiem zdiagnozuje się chorobę i im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym dłużej zwierzę będzie cieszyło się komfortem życia.

Partnerzy

Partnerzy