dogi by themepul

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów u psów?

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów
u psów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, OA) jest poważnym problemem dla psa i jego właściciela, wiąże się bowiem z istotnymi postępującymi zmianami chorobowymi, które znacząco obniżają komfort życia zwierzęcia i negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Dowiedz się, czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów u psów i jak ją rozpoznać.

OA rozwija się u psów w różnym wieku i różnych ras. Dlatego bacznie obserwuj swojego pupila, aby nie przeoczyć niepokojących objawów i rozpoznać je najwcześniej, jak to możliwe.

U jakich psów występuje choroba zwyrodnieniowa stawów?

U jakich psów występuje choroba zwyrodnieniowa stawów?

Nie jest prawdą, że osteoarthritis występuje tylko u starszych psów. Diagnozuje się je bowiem również u młodych osobników różnych ras. Istotnym czynnikiem wystąpienia osteoarthritis u psów jest z kolei nadwaga. Otyłe psy są bardziej narażone na to schorzenie niż psy z prawidłową wagą ciała.

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?

Istotą choroby są nieprawidłowości w stawie, związane z jego nieodwracalnym uszkodzeniem. Pojawiają się stan zapalny stawu oraz ograniczony zakres ruchu w stawie. Następstwem stanu zapalnego są z kolei ból i obrzęk. A więc objawy, których wystąpienie powinno skłonić do jak najszybszego skontrolowania stanu zdrowia zwierzęcia.

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?

Ból wywołuje zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Wiążą się one ze zmniejszoną sprawnością i niechęcią do aktywności wywołaną bólem.

Zwierzę staje się:

– apatyczne

– mniej chętne do zabawy

– zaczyna kuleć

– alarmuje o swoim bólu wokalizacją.

Trzeba pamiętać, by nie łączyć objawów osteoarthritis z lenistwem, złośliwością czy starzeniem się psa. Zaobserwowanie natomiast któregokolwiek, choćby nawet tylko jednego z objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u psów powinno zaalarmować właściciela i skłonić do wizyty u lekarza weterynarza. Niezwykle istotne jest bowiem to, że im wcześniej bowiem zostanie zdiagnozowana choroba i im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie, tym dłuższym komfortem życia będzie się zwierzę cieszyło.

Partnerzy

Partnerzy