dogi by themepul

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów?

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów
u psów?

Każdego psa może dotknąć choroba zwyrodnieniowa stawów. Umiejętność rozpoznania objawów bólu pomaga określić, czy potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii. Dowiedz się więcej, czym jest ból w chorobie zwyrodnieniowej u psów i jaki ma wpływ na funkcjonowanie zwierzęcia.

Kiedy u psów może się pojawić ból związany z osteoarthritis?

Obserwuj

Psy starzeją się szybciej niż ludzie i ból związany z uszkodzeniem stawów pojawia się u nich znacznie wcześniej niż następuje rozpoznanie choroby. Trzeba więc zwracać uwagę na nietypowe objawy, które mogłyby wskazywać na wystąpienie osteoarthritis.

 

Pamiętaj – im szybciej odkryjesz, że twój pies może odczuwać ból i udasz się z nim do lekarza weterynarii – tym szybciej twój pies odzyska sprawność.

Jaka jest rola NGF w powstawaniu bólu u psów?

Obserwuj

Mechanizm powstawania bólu w OA jest złożony. Zaangażowany jest w niego m.in. czynnik wzrostu nerwów (NGF – z ang. nerve growth factor). Jest to kluczowy mediator w powstawaniu bólu produkowany przez uszkodzone tkanki. W chorym stawie zwiększa się stężenie NGF.

Jaka jest różnica między bólem ostrym a bólem przewlekłym w OA?

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów u psów u lekarza weterynarii

Ból ostry jest mechanizmem ochronnym organizmu i działa jak system wczesnego ostrzegania. Ustępuje, kiedy ustępuje bodziec, który ten ból wywołał.
Ból przewlekły natomiast nie znika nawet, gdy zostanie wyeliminowany czynnik, który go spowodował. Nie odgrywa żadnej korzystnej roli dla organizmu i tym różni się od bólu ostrego.

Wpływ przewlekłego bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów na różne obszary życia

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów u psów u lekarza weterynarii

Zmniejszona mobilność

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów wpływa na ilość i jakość ruchu zwierzęcia. Zwierzę dotknięte bólem mniej się przemieszcza i unika wykonywania ruchów. To z kolei powoduje dalsze spustoszenie w organizmie i niekorzystnie wpływa na inne aspekty życia.

Przyrost wagi

Mniejsza ilość ruchu ma wpływ na wagę zwierzęcia. Konsekwencją zmniejszonej mobilności jest więc przyrost masy ciała. Zwierzę zaczyna tyć.

Zmiany w zachowaniu (zaburzenia snu, mniejsza aktywność)

Ból przekłada się również na wystąpienie zmian w zachowaniu. Pogarsza zdolność do wykonywania czynności dnia codziennego, skraca sen i niekorzystnie wpływa na jego jakość. Osłabia również relacje społeczne (interakcje zwierzę-zwierzę i zwierzę-człowiek).

Gorsza jakość życia

Efektem wszystkich wyżej wypisanych działań jest gorsza jakość życia pupila. Warto wiedzieć, że ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów ma związek z całym życiem czworonoga. Należy o tym pamiętać i reagować, gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy. Leczenie bólu może pomóc psu utrzymać aktywny tryb życia, utrzymać masę mięśniową, obniżyć wagę i polepszyć jakość życia.

Partnerzy

Partnerzy

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów

Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do powstawania bólu i postępującego zwyrodnienia stawu. W proces ten zaangażowany jest czynnik wzrostu nerwów (NGF – z ang. nerve growth factor), którego stężenie wzrasta w chorym stawie.

W początkowym stadium choroby zwierzę może ukrywać swoje dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Odwiedź nas

Odwiedź nas

Partnerzy

Partnerzy