dogi by themepul

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów
u psów?

Ból jest nieodłącznym elementem choroby zwyrodnieniowej stawów u naszych pupili. Informuje o jej istnieniu i powoduje cierpienie zwierząt. Dowiedz się więcej, jaką funkcję spełnia ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u kotów i psów oraz jak z nim walczyć.

Rola NGF w powstawaniu bólu i stanu zapalnego

Obserwuj

Ból w OA jest złożonym procesem. Zaangażowany jest w niego m.in. czynnik wzrostu nerwów (NGF – z ang. nerve growth factor). Jest on kluczowym mediatorem w powstawaniu bólu produkowanym przez uszkodzone tkanki. Stężenie NGF w chorym stawie jest podwyższone.

Jaka jest różnica między bólem ostrym a bólem przewlekłym w OA?

Obserwuj

Ból ostry jest mechanizmem ochronnym organizmu i działa jak system wczesnego ostrzegania. Ustępuje, kiedy ustępuje bodziec, który ten ból wywołał.
Ból przewlekły natomiast nie znika nawet wtedy, gdy zostanie wyeliminowany czynnik, który go spowodował. Nie odgrywa żadnej korzystnej roli dla organizmu i tym różni się od bólu ostrego.

Wpływ przewlekłego bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów u kotów na różne obszary życia

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów u psów u lekarza weterynarii

Zmniejszona mobilność

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów ma wpływ na ilość i jakość ruchu zwierzęcia. Powoduje, że zwierzę mniej się przemieszcza i unika wykonywania ruchów. Ponosi to za sobą dalsze konsekwencje związane z jego zdrowiem.

Przyrost wagi

Efektem zmniejszonej ilości ruchu jest przyrost masy ciała. Zwierzę zaczyna tyć.

Zmiany w zachowaniu (zaburzenia snu, mniejsza aktywność)

Ból przekłada się również na wystąpienie zmian w zachowaniu. Pogarsza zdolność do wykonywania czynności dnia codziennego, skraca sen i niekorzystnie wpływa na jego jakość. Osłabia również relacje społeczne (interakcje zwierzę-zwierzę i zwierzę-człowiek).

Gorsza jakość życia

Efektem wszystkich wyżej wypisanych działań jest gorsza jakość życia pupila. Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów u zwierząt nie jest więc pojedynczym elementem, lecz ma związek z całym życiem czworonożnego przyjaciela. Należy o tym pamiętać i reagować, gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy. Tylko po wdrożeniu odpowiedniego leczenia jest szansa na to, by zwierzę odzyskało komfort życia i jak najdłużej mogło cieszyć się zdrowiem.

Partnerzy

Partnerzy