dogi by themepul

Jakie są metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów
u psów?

Niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie osteoarthritis u kotów. Umożliwia to rozpoczęcie leczenia we wczesnej fazie choroby. Ma to ogromne znaczenie w polepszeniu jakości życia tych zwierząt. Dowiedz się więcej i poznaj metody leczenia choroby zwyrodnieniowej u kotów.

Jak powstaje ból w osteoarthritis?

Obserwuj

Ból jest stałym elementem choroby zwyrodnieniowej stawów. Kluczową rolę w powstawaniu bólu odgrywa czynnik wzrostu nerwów (NGF – z ang. nerve growth factor). Jego stężenie wzrasta w stawie objętym chorobą zwyrodnieniową. Zmniejszając ilość NGF, zmniejsza się uczucie bólu.

Metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów

Jak zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów u psów u lekarza weterynarii

Jedną ze stosowanych metod leczenia jest podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Łagodzą one ból i ułatwiają funkcjonowanie. W przypadku wyboru tej metody trzeba jednak wiedzieć, że konieczne jest zaangażowanie opiekuna w codzienne podawanie leku zwierzęciu. Poza tym niektóre zwierzęta mogą źle reagować na tę metodę. Starsze koty z OA mogą mieć choroby współistniejące, które należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad doborem leków. Przed rozpoczęciem terapii NLPZ zaleca się przeprowadzenie badań krwi i moczu. Pomogą one wykryć ewentualne problemy z nerkami lub wątrobą.

Kolejną metodą jest leczenie przeciwciałami monoklonalnymi. Bezpiecznie łagodzą ból związany z OA. Nie ma przy tym potrzeby podawania leku codziennie. Przeciwciała monoklonalne podawanesą co miesiąc. Taka dawka pozwala skutecznie i bezpiecznie łagodzić ból. Od innych metod leczniczych różni się tym, że przeciwciała są rozkładane na aminokwasy i peptydy. Nie są metabolizowane w wątrobie ani nerkach.

Leczenie przeciwciałami monoklonalnymi skierowanymi przeciw NGF (czynnikowi wzrostu) to skuteczna metoda leczenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów u kotów:

– zmniejsza ból,

– redukuje liczbę NGF w stawie,

– nie wykazuje złego wpływu na inne obszary organizmu.

Kompleksowy program terapeutyczny zaczyna się od leczenia bólu. Zapewnia to powodzenie przy wdrażaniu wszystkich innych form opieki wspomagającej (takich jak zwiększenie aktywności czy utrzymanie prawidłowej masy ciała).

Jeżeli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, zasięgnij porady lekarza weterynarii. Zapytaj go o bezpieczne metody leczenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów.

Partnerzy

Partnerzy