dogi by themepul

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym i nieuleczalnym schorzeniem. Objawy mogą nie występować u zwierzęcia bardzo długo. Ich pojawienie się może jednak świadczyć o zaawansowanym już stadium choroby. Dlatego trzeba obserwować swojego pupila i objaw będący odstępstwem od normy konsultować z lekarzem weterynarii. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów. Dzięki temu możesz uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed trudnymi konsekwencjami.

 

Jak kot informuje o tym, że coś go boli?

Jak kot informuje o tym, że coś go boli?

Przede wszystkim należy podkreślić, że koty ukrywają swój ból. O wystąpieniu objawów choroby można się domyślić jedynie poprzez obserwację swojego pupila. Jako że koty nie komunikują się z opiekunem w sposób werbalny, ważne jest obserwowanie ich zachowań. Może ono wnieść wiele informacji o zdrowiu. Trzeba przy tym pamiętać, że OA można podejrzewać nawet wtedy, gdy występuje tylko jeden objaw choroby.

Jak rozpoznać, czy twój kot może mieć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Jak rozpoznać, czy twój kot może mieć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Przypomnij sobie, czy ostatnio nie nastąpiła zmiana w zachowaniu twojego kota. Poniższa lista kontrolna pomoże zidentyfikować zachowania zwierzęcia, które mogą świadczyć o bólu stawów:

  • trudności we wchodzeniu po schodach
  • trudności w schodzeniu ze schodów
  • trudności w gonieniu poruszających się obiektów
  • trudności w podskakiwaniu
  • trudności w zeskakiwaniu
  • trudności w bieganiu
  • trudności w korzystaniu z kuwety
  • załatwianie się poza kuwetą
  • nadmierne wylizywanie ud i brzucha
  • spadek higieny całego ciała

 

Zaobserwowano, że najczęstsze objawy obserwowane u kotów przez ich opiekunów były związane ze zmniejszoną mobilnością i aktywnością zwierzęcia. Mają mniejszą skłonność do zabawy i przebywania w towarzystwie ludzi.

Nie bagatelizujmy objawów

Nie bagatelizujmy objawów

Kot dotknięty OA wykazuje zachowania, które z początku mogą nie być kojarzone z chorobą. Jednym z nich jest załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą. Są to działania, które mogą być raczej kojarzone z lenistwem, złośliwością czy starzeniem się zwierzęcia, a nie z pogorszeniem stanu zdrowia. Pamiętajmy o jednym – zwierzęta nie są złośliwe. Każde zachowanie tego typu jest sygnalizowaniem gorszego samopoczucia.

 

Opiekunowie mogą ponadto uważać za normalne, że ich kot nie jest tak aktywny i energiczny jak wcześniej. Niechętne poruszanie się czworonoga niekoniecznie musi jednak świadczyć o jego starzeniu się. Może bowiem wiązać się z utrzymującym się bólem. Objawy pojawiają się natomiast nie tylko u starszych, lecz również u młodych kotów. Szacuje się, że nawet 40% tych zwierząt wykazuje objawy OA*. Powinny być one sygnałem skłaniającym do wizyty u lekarza weterynarii i skonsultowania stanu zdrowia zwierzęcia. Choroba ta jest bowiem diagnozowana jedynie u 13% dotkniętych nią czworonogów. Wcześniejsze rozpoznanie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów będzie miało korzystny wpływ na dalszy komfort ich życia i dłużej pozwoli im zachować zdrowie.

*źródło: Zoetis

Partnerzy

Partnerzy