Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów
Osteoarthritis jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą. Bardzo długo u zwierzęcia mogą nie występować objawy. Gdy się jednak pojawią, mogą świadczyć o zaawansowaniu choroby. Dlatego trzeba obserwować swojego pupila i każde odstępstwo od normy konsultować z lekarzem weterynarii. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów. Dzięki temu masz szansę uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed trudnymi konsekwencjami.
Jak pies informuje o tym, że coś go boli?
Przede wszystkim należy podkreślić, że zwierzęta ukrywają swój ból i o wystąpieniu objawów choroby możemy się domyślić obserwując swojego pupila. Mogą pojawić się zmiany codziennych rytuałów, zwolnienie tempa, niechęć do interakcji. To tylko niektóre z objawów. Zachowaniu może towarzyszyć wokalizacja, a więc „popiskiwanie”. Jako że nie komunikują się z opiekunem werbalnie, obserwacja zachowania może dużo podpowiedzieć o ich stanie zdrowia. I trzeba pamiętać, że o podejrzeniu OA może świadczyć wystąpienie nawet jednego objawu.
Jak rozpoznać, czy twój pies może mieć chorobę zwyrodnieniową stawów?
Choroba zwyrodnieniowa stawów może być dla psa niezwykle bolesna. Zastanów się, czy w ostatnich tygodniach nie nastąpiła zmiana w zachowaniu twojego psa. Zwróć również uwagę na poniższe zagadnienia, które mogą mieć związek z występowaniem bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów:
kuleje po wysiłku fizycznym
na spacerze pozostaje z tyłu
wstaje powoli
ma problemy ze skakaniem
ma sztywny chód
z trudnością chodzi po schodach.
Badania* pokazały, że opiekunowie psów najpierw zauważają zmiany mobilności. Pierwsze objawy dotyczą spacerów i wysiłku fizycznego. Są to: utykanie po wysiłku fizycznym, pozostawanie z tyłu na spacerach i wahanie przed schodami. Kiedy pojawią się objawy, psy stają się o wiele mniej aktywne i energiczne. Rzadziej podchodzą do opiekunów i proszą o spacer, są o wiele mniej zainteresowane zabawą.
Nie bagatelizujmy objawów
Opiekunowie często przypisują początkowe objawy urazowi lub procesowi starzenia się. Utykanie po wysiłku fizycznym, pozostawanie z tyłu na spacerach i wahanie przed schodami nie muszą wiązać się z urazem. Sztywność w ruchu i mniejsza aktywność niekoniecznie świadczą z kolei o starzeniu się zwierzęcia, lecz o utrzymującym się bólu. Dotyczą bowiem również młodych psów. Szacuje się, że problem OA może dotyczyć nawet 40% psów. Utrzymujące i nasilające się objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza weterynarii i skonsultowania stanu zdrowia zwierzęcia. Wcześniejsze rozpoznanie objawów OA będzie miało bowiem wpływ na dalszy komfort życia. I tylko wtedy będzie można mu pomóc w walce z bólem.
* źródło: Zoetis