dogi by themepul

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów

Osteoarthritis jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą. Bardzo długo u zwierzęcia mogą nie występować objawy. Gdy się jednak pojawią, mogą świadczyć o zaawansowaniu choroby. Dlatego trzeba obserwować swojego pupila i każde odstępstwo od normy konsultować z lekarzem weterynarii.  Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów. Dzięki temu masz szansę uchronić swojego czworonożnego przyjaciela przed trudnymi konsekwencjami.

Jak pies informuje o tym, że coś go boli?

Jak pies informuje o tym, że coś go boli?

Przede wszystkim należy podkreślić, że zwierzęta ukrywają swój ból i o wystąpieniu objawów choroby możemy się domyślić obserwując swojego pupila. Mogą pojawić się zmiany codziennych rytuałów, zwolnienie tempa, niechęć do interakcji. To tylko niektóre z objawów. Zachowaniu może towarzyszyć wokalizacja, a więc „popiskiwanie”. Jako że nie komunikują się z opiekunem werbalnie, obserwacja zachowania może dużo podpowiedzieć o ich stanie zdrowia. I trzeba pamiętać, że o podejrzeniu OA może świadczyć wystąpienie nawet jednego objawu.

Jak rozpoznać, czy twój pies może mieć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Jak rozpoznać, czy twój pies może mieć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów może być dla psa niezwykle bolesna. Zastanów się, czy w ostatnich tygodniach nie nastąpiła zmiana w zachowaniu twojego psa. Zwróć również uwagę na poniższe zagadnienia, które mogą mieć związek z występowaniem bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów:

kuleje po wysiłku fizycznym

na spacerze pozostaje z tyłu

wstaje powoli

ma problemy ze skakaniem

ma sztywny chód

z trudnością chodzi po schodach.

 

Badania* pokazały, że opiekunowie psów najpierw zauważają zmiany mobilności. Pierwsze objawy dotyczą spacerów i wysiłku fizycznego. Są to: utykanie po wysiłku fizycznym, pozostawanie z tyłu na spacerach i wahanie przed schodami. Kiedy pojawią się objawy, psy stają się o wiele mniej aktywne i energiczne. Rzadziej podchodzą do opiekunów i proszą o spacer, są o wiele mniej zainteresowane zabawą.

Nie bagatelizujmy objawów

Nie bagatelizujmy objawów

Opiekunowie często przypisują początkowe objawy urazowi lub procesowi starzenia się. Utykanie po wysiłku fizycznym, pozostawanie z tyłu na spacerach i wahanie przed schodami nie muszą wiązać się z urazem. Sztywność w ruchu i mniejsza aktywność niekoniecznie świadczą z kolei o starzeniu się zwierzęcia, lecz o utrzymującym się bólu. Dotyczą bowiem również młodych psów. Szacuje się, że problem OA może dotyczyć nawet 40% psów. Utrzymujące i nasilające się objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza weterynarii i skonsultowania stanu zdrowia zwierzęcia. Wcześniejsze rozpoznanie objawów OA będzie miało bowiem wpływ na dalszy komfort życia. I tylko wtedy będzie można mu pomóc w walce z bólem.

* źródło: Zoetis

Partnerzy

Partnerzy