dogi by themepul

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest ważnym problemem dla zwierząt i ich opiekunów. Powoduje pogorszenie stanu zdrowia, a nieleczona – utratę komfortu życia wywołaną bólem. Dowiedz się, jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów i z czym się one wiążą.

Jakie czynniki wywołują chorobę zwyrodnieniową stawów u kotów?

Jakie czynniki wywołują chorobę zwyrodnieniową stawów u kotów?

Nie istnieje jedna przyczyna wywołująca chorobę zwyrodnieniową stawów u kotów, mogą wywołać ją różne czynniki. Części z nich można zapobiegać, działania opiekuna mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby. Poniżej przedstawimy różne typy czynników choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów i związanego z nią bólu.

Zmiany anatomiczne

Zmiany anatomiczne

Jedną z przyczyn wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów sąanomalie budowy. Mogą wiązać się one z wrodzonym nieprawidłowym kształtem stawu lub ewentualnymi innymi wadami budowy (np. dysplazją stawu biodrowego). Nieprawidłowa budowa stawów powoduje nieprawidłowy rozkład sił w stawie, mechaniczny ucisk, który wpływa na pojawienie się uszkodzenia chrząstki stawowej i stanu zapalnego stawu. Warto wiedzieć, że wady w budowie prowadzą do pojawienia się osteoarthritis już we wczesnym etapie życia. Oczywiście od zaistnienia zmian anatomicznych do wystąpienia bólu może upłynąć dużo czasu. W związku z tym niezwykle ważne jest obserwowanie, czy w zachowaniu pupila nie nastąpiły zmiany, które mogłyby być objawami osteoarthritis.

Uraz jako czynnik wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów

Uraz jako czynnik wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów

Wady budowy stawu nie są jedynymi przyczynami osteoarthritis u kotów. Zdarza się bowiem, że do jej wystąpienia może się przyczynić przebyty uraz. Może on mieć wpływ na pojawienie się stanu zapalnego stawu i być punktem zapalnym osteoarthritis. Dlatego powinno się wykonywać regularne badania

Zmiany metaboliczne

Zmiany metaboliczne

Jedną z najważniejszych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów u kotów są zmiany metaboliczne, w tym otyłość. Trzeba mocno podkreślić, że opiekun może mieć wpływ na jej wyeliminowanie. Można to zrobić poprzez zapewnienie kotu odpowiedniej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze. Nie mniej ważna jest również właściwa ilość ruchu.

Partnerzy

Partnerzy